-
0
No item in your cart.
View Shopping Cart
A reinterpretation of the soft, rippled forms of sand dunes shaped by the wind. Crafted from hand-worked ceramic using natural clays rich in colored oxides, Dune transforms each piece into a unique luminous micro-sculpture. The collection includes two pendants and two ceiling spotlights (Ø8 cm and Ø10 cm), where the dark brass crown is enriched by its encounter with artisanal ceramic, creating a refined material balance. A harmonious dialogue between light, matter, and landscape.
Delivery Available
We deliver at your area code.
Free Installation OfferYou are entitled to a free installation offer of lights purchased! Limited time period offer.
Delivery Not AvailableWe regret to inform you that currently we are not delivering at your area code. However, we appreciate your visit and compliment you on your choice of collection. We would be glad to assist you with an alternate delivery option if possible. Request you to call us at +91 11 26809377 or email us at support@lightandyou.com
| Name | Dune Ceiling Lamp - Ø8 cm |
| Product Code | 299.05.OSC |
| Family Name | Dune |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Mounting | Ceiling |
| Net Weight | 1 Kg |
| Dimensions | Lamp Diameter: 3.14 inch, Lamp Height: 5.70 inch |
| No.of Bulbs | 1 |
| Wattage | 5W |
| Color Temperature | 2700K |
| Bulb Base | GU10 |
| Light Effect | Diffused |
| IP Rating | 20 |
| Certification | CE |
| Material | Brass & Ceramic |
After earning a Master’s degree in Industrial Product Design from the Politecnico di Milano, specializing in lighting design, and graduating with top honors under the guidance of Carlotta De Bevilacqua, she began her career as a project manager before becoming an independent professional, developing a multidisciplinary approach to design. In 2015, she founded her own studio, focusing on design and artistic direction in the fields of product, furniture, interior, exhibit, lighting, and communication. Cross-disciplinary design became her modus operandi, leading to collaborations with international companies and the creation of products covered by international patents. Her projects have been featured in leading design and architecture magazines and have received prestigious awards, including the Red Dot Award (2023) in Germany and the Best of Year Award (2024) in New York.
View All Products