-
0
No item in your cart.
View Shopping Cart
The collection is made up by a pendant and a wall light, both designed from a silicone tube that distributes light uniformly. In the suspension light, the illuminated tube offers flexibility and freedom of movement, allowing it to form a luminous chain with soft and elegant undulations. In the wall sconce, the silicone tube is surrounded by a metal structure that gives it character and robustness. This structure has slots on one of its faces, which allows the light to be modified from direct to indirect. This creates a changing atmosphere that adapts to different lighting needs. Arco not only illuminates, but interacts with the environment, creating a versatile and functional environment.
Delivery Available
We deliver at your area code.
Free Installation OfferYou are entitled to a free installation offer of lights purchased! Limited time period offer.
Delivery Not AvailableWe regret to inform you that currently we are not delivering at your area code. However, we appreciate your visit and compliment you on your choice of collection. We would be glad to assist you with an alternate delivery option if possible. Request you to call us at +91 11 26809377 or email us at support@lightandyou.com
| Name | Arco A-4000X Outdoor Wall Lamp |
| Product Code | ARC_4000X_96W |
| Family Name | Arco |
| Indoor / Outdoor | Outdoor |
| Mounting | Wall |
| Dimensions | Lamp Length: 52.12 inch, Lamp Height: 3.97 inch |
| Wattage | 12W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Effect | Direct & Indirect |
| IP Rating | 65 |
| Certification | CE |
| Material | Metal structure & silicone tube |
This Barcelona-based industrial and product design studio was created in 2010 by two brothers to offer innovative and custom-made solutions. Their commitment to design makes them take care of all aspects of the product, from how it works to its interaction with the user in an attempt to maintain an honest and realistic vision of design. All this years since Carrasco Barceló was founded, they have been working hand by hand with different companies, engineering departments, and also with other design studios, and that has contributed to a bigger vision of the design process. Besides the work at the studio, they also work with LABASAD Barcelona school of Arts and Design and LCI Barcelona Design School, teaching Industrial design to final year degree and Master students.
View All Products