-
0
No item in your cart.
View Shopping Cart
The collection is made up by a pendant and a wall light, both designed from a silicone tube that distributes light uniformly. In the suspension light, the illuminated tube offers flexibility and freedom of movement, allowing it to form a luminous chain with soft and elegant undulations. In the wall sconce, the silicone tube is surrounded by a metal structure that gives it character and robustness. This structure has slots on one of its faces, which allows the light to be modified from direct to indirect. This creates a changing atmosphere that adapts to different lighting needs. Arco not only illuminates, but interacts with the environment, creating a versatile and functional environment.
Delivery Available
We deliver at your area code.
Free Installation OfferYou are entitled to a free installation offer of lights purchased! Limited time period offer.
Delivery Not AvailableWe regret to inform you that currently we are not delivering at your area code. However, we appreciate your visit and compliment you on your choice of collection. We would be glad to assist you with an alternate delivery option if possible. Request you to call us at +91 11 26809377 or email us at support@lightandyou.com
| Name | Arco 4002X Outdoor Suspension Lamp |
| Product Code | ARC_4002X_96W |
| Family Name | Arco |
| Indoor / Outdoor | Outdoor |
| Mounting | Suspension |
| Dimensions | Pendant Max Length: 45.27 inch, Pendant Height: 13.77 inch |
| Wattage | 12W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Effect | Diffused |
| IP Rating | 65 |
| Certification | CE |
| Material | Metal structure & silicone tube |
Boreal MODEL N°1 Pendant With Opal DiffuserDesign Roger Pradier Price on request |
Borgo Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Campanone ø33 Medium Outdoor Suspension LampDesign Modoluce Price on request |
Campanone ø51 Maxi Outdoor Suspension LampDesign Modoluce Price on request |
Chenonceau MODEL N°1 PendantDesign Roger Pradier Price on request |
Citadelle MODEL N°1 PendantDesign Roger Pradier Price on request |
Citadelle MODEL N°1 Pendant With CrownDesign Roger Pradier Price on request |
Cone Large Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Cone Small Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Drop 1 Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Drop 2 Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Drop 3 Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Drop 4 Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Drop Mini 1 Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |
Drop Mini 2 Outdoor Suspension LampDesign IL Fanale Price on request |