-
0
No item in your cart.
View Shopping Cart
Wall-mounted fixture with a metal body, optional metal and glass shades, and an acrylic (PMMA) lens diffuser. Features integrated LED. The metal and glass shades can be arranged in multiple positions and combinations, allowing for customizable designs and light effects.
Delivery Available
We deliver at your area code.
Free Installation OfferYou are entitled to a free installation offer of lights purchased! Limited time period offer.
Delivery Not AvailableWe regret to inform you that currently we are not delivering at your area code. However, we appreciate your visit and compliment you on your choice of collection. We would be glad to assist you with an alternate delivery option if possible. Request you to call us at +91 11 26809377 or email us at support@lightandyou.com
Product is not available for this variant, please select another variant.
| Name | Belt 4140 Wall Lamp |
| Product Code | BEL_4140MG_89W |
| Family Name | Belt |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Mounting | Wall |
| Dimensions | Lamp Shade Diameter: 13.77 inch, Lamp Width: 20.19 inch, Lamp Height: 13.38 inch |
| Wattage | 6.2W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Effect | Diffused |
| IP Rating | 20 |
| Certification | CE |
| Material | Metal and glass shades. |
It defines itself as a creative bin, with focus in all the facets of design, and where each project is approached based on specific client needs to create a bespoke solution. ILMIODESIGN was established in Spain in 2009 by the encounter between Andrea Spada and Michele Corbani, both Italian graduates from the University Politecnico di Milano. They currently collaborate with many of the most influential hotel groups, such as Barcelo, NH Hotel Group, Concept Hotel Group, Azora, Hispania or HI Partners.
View All Products
Ring Wall LampDesign ILMIODESIGN Price on request |